Jak czyścić odzież motocyklową? Sprawdź najważniejsze zasady

2021-08-09

Do produkcji odzieży motocyklowej stosuje się skórę naturalną, nowoczesne tworzywa sztuczne, a także specjalne membrany. To materiały, które wymagają stosowania specjalnych zasad czyszczenia i konserwacji. Ten artykuł pomoże Ci uniknąć błędów, przez które odzież motocyklowa może stracić swój wygląd, trwałość i właściwości.

Pielęgnacja tekstylnej odzieży motocyklowej - o czym trzeba pamiętać?

Wielu początkujących motocyklistów uważa, że specjalne zasady prania, czyszczenia i konserwacji dotyczą jedynie odzieży skórzanej. To nieprawda. Coraz popularniejsze tekstylia, wyprodukowane są z zaawansowanych technologicznie tworzyw sztucznych (oddychające materiały, membrany), które mogą utracić swoje właściwości po kontakcie ze zbyt gorącą wodą, proszkiem do prania (który zatyka mikropory w membranach), a także innymi środkami chemicznymi używanymi do prania odzieży codziennej. Skutkami mogą być zniszczenia estetyczne, a także poważne uszkodzenia materiałów, które wpływają na trwałość odzieży oraz zapewniany przez nią poziom bezpieczeństwa.

Odzież tekstylna wymaga regularnego czyszczenia. Nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w której ubrania motocyklowe nie zostaną wyczyszczone po wyprawie motocyklowej. Zalegająca na niej warstwa kurzu, błota i innych zanieczyszczeń wnikających w ubranie podczas jazdy, może poważnie uszkodzić materiał po wniknięciu w jego struktury. Pierwszym zauważalnym objawem są trudności w późniejszym usunięciu takich zabrudzeń, natomiast w dłuższej perspektywie może obniżyć się również trwałość i bezpieczeństwo materiału.

Przed przystąpieniem do prania odzieży należy odnaleźć metkę z zaleceniami producenta. Firmy produkujące odzież stosują różne połączenia materiałów, dlatego nie należy ignorować przedstawionych tam informacji. Warto zasunąć zamki i otwory wentylacyjne oraz wyciągnąć wewnętrzne protektory. Odzież należy umieścić w wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 30°C. Aby zapewnić największą skuteczność i bezpieczeństwo, warto korzystać z dedykowanych środków do prania odzieży motocyklowej lub stosować płyny do prania delikatnych tkanin. Nigdy nie używaj środków zmiękczających wodę, które mogą uszkodzić membrany wbudowane w odzież motocyklową. Unikaj mocnego szorowania i wyciskania, co również może uszkodzić materiał tekstylny. Ostatnim krokiem jest przeprowadzenie kilkukrotnego płukania odzieży. W zależności od zaleceń producenta, niektórą odzież tekstylną można prać w pralce, ale nie zaleca się stosowania suszenia mechanicznego. Po wyciągnięciu odzieży z pralki należy rozłożyć ją na płaskiej powierzchni, aby mogła wyschnąć. Odzieży tekstylnej nie wolno kłaść na ciepłym kaloryferze.

Polecane produkty do pielęgnacji motocyklowej odzieży tekstylnej:

  • Środek do prania tkanin S100 Technical Fabric & Leather wash - przeznaczony do wszystkich tekstyliów technicznych, skór oraz połączenia tekstyliów ze skórą. Przywraca oddychalność membran, usuwa nieprzyjemne zapachy i przygotowuje włókna tekstylne do użycia impregnatu S100 Impragnier Spray. Ten środek jest bardzo wygodny w dozowaniu.
  • Zestaw do ubrań S100 Pakiet Średni - sprawdzi się jako prezent dla motocyklisty, który pomoże w utrzymaniu trwałości i świetnego wyglądu ubrań motocyklowych. Zestaw składa się ze środka pielęgnującego zamki błyskawiczne S100 Reissver Schluss Pflege, środka do prania tkanin Technical Fabric & Leather Wash, a także impregnatu do tkanin i skóry S100 Impragnier Spray.
  • Detergent do odzieży tekstylnej Held Tex Wash - to bardzo wydajny i skuteczny detergent do odzieży tekstylnej. Sprawdzi się podczas prania wszystkich tkanin technicznych i materiałów typu TEX. Zalecany do odzieży motocyklowej po intensywnej eksploatacji.

Jak prać skórzaną odzież motocyklową?

Zdecydowanej większości odzieży motocyklowej nie można prać w pralce. W niektórych przypadkach można prać jedynie zewnętrzną warstwę kurtki. Z kolei jeśli posiada ona tekstylną podpinkę, to można ją wypiąć i niezależnie od kurtki wyprać w pralce.

Najmocniejsze zabrudzenia na odzieży skórzanej należy usuwać za pomocą wody o temperaturze nieprzekraczającej 30°C, delikatnego mydła i szmatki. W wielu przypadkach niezbędne okażą się specjalne środki do pielęgnacji odzieży skórzanej. Warto wybrać produkt znanej, renomowanej firmy, aby nie ryzykować uszkodzenia odzieży. Podobnie jak w przypadku ubrań tekstylnych, na początku należy zapoznać się z metką producenta, na której zapisane zostały najważniejsze zasady czyszczenia i pielęgnacji. Mokrej odzieży skórzanej nie można suszyć na kaloryferze ani zawieszać na wieszaku - może to prowadzić do rozciągnięcia i poważnych uszkodzeń. Należy rozłożyć ją na płaskiej powierzchni aż do odcieknięcia. Przydatnym dodatkiem jest wieszak z systemem suszenia Underwater Kinetics HangAir, który posiada wbudowany wentylator o wysokiej mocy. Jego zadaniem jest jak najszybsze wysuszenie i przewietrzenie ubrania (np. kombinezonu skórzanego). Udźwig wieszaka to 45 kg.

Ubrania motocyklowe można też oddać do pralni, która jest wyspecjalizowana w tego typu odzieży.

Odzież skórzaną po praniu należy impregnować, aby uniknąć wysuszenia skóry, pękania i kruszenia. Impregnacja jest niezbędna po jeździe w deszczu. Odzież skórzana jest narażona na zmienne warunki atmosferyczne i środowiskowe - deszcz, słońce, owady, zabrudzenia z jezdni i inne, które przyklejają się do jej powierzchni i wchłaniają się w strukturę skóry blokując jej oddychalność. Ponieważ jest to produkt naturalny, zabrudzenia przyspieszają proces starzenia się skóry, przez co odzież staje się mniej wygodna do noszenia i mniej atrakcyjna wizualnie. W przypadku zaniedbanej odzieży skórzanej na motocykl bardzo częste jest wysychanie, blaknięcie i łuszczenie się skóry. Wybierając właściwy impregnat warto postawić na sprawdzoną markę i skład. Niestety, ale wiele dostępnych na rynku środków stworzono na bazie cieczy, która szybko wchłania się w skórę nie pozostawiając na jej powierzchni warstwy ochronnej.

Kilkuletnia odzież skórzana bez odpowiedniej pielęgnacji może zacząć wydzielać nieprzyjemne zapachy, czego powodem jest występowanie bakterii, drobnoustrojów lub grzybów. W takiej sytuacji pranie okaże się nieskuteczne, dlatego warto skorzystać z usługi ozonowania odzieży skórzanej. W specjalnej komorze uzyskiwane jest wysokie stężenie ozonu, który działa zabójczo na wirusy, bakterie, roztocza i grzyby. Efekt jest długotrwały - skóra odzyskuje swój dawny, naturalny zapach i jest dobrze zabezpieczona przed zagrożeniami.

Polecane produkty do pielęgnacji odzieży skórzanej na motocykl:

  • Środek czyszczący do skóry S100 Leather Cleaner - usuwa zabrudzenia i plamy (w tym ślady owadów i smar) wnikając głęboko w pory. Przygotowuje skórę do późniejszej pielęgnacji preparatami S100 Leder-Pflege.
  • Balsam do odzieży skórzanej S100 Leather Balm - chroni przed wilgocią i starzeniem się odzieży skórzanej. Preparat zawiera najwyższej jakości składniki odżywcze (np. olej jojoba), które głęboko wnikają w skórę wpływając na jej miękkość, elastyczność i odporność. Naturalni wosk pszczeli zapewnia długotrwałą ochronę przed wilgocią. Środek S100 Leather Balm zmniejsza przyczepność brudu. Przywraca skórze kolor bez efektu tłustego połysku.
  • Środek pielęgnacyjny do odzieży skórzanej - wysokiej jakości preparat zawierający lanolinę, wosk pszczeli i olej z awokado, które chronią wyroby skórzane i dbają o ich atrakcyjny wygląd.
  • Środek pielęgnujący i chroniący przed wilgocią S100 Leather Care Matt - preparat służy do pielęgnacji zamszu i matowej gładkiej skóry. Pozwala zachować jej naturalny wygląd i przywrócić ważne składniki odżywcze w skórze, która może stać się szorstka, łamliwa i stracić swój kolor. Środek zmniejsza przyczepność brudu, jest wodoodporny, bezbarwny i zachowuje odpowiednią wentylację membran.

Masz pytania dotyczące czyszczenia i pielęgnacji odzieży motocyklowej? Skorzystaj ze zdalnej porady naszych ekspertów (niezbędne dane znajdziesz w zakładce Kontakt) lub odwiedź nasz salon stacjonarny w Krakowie (ul. Mogilska 97) lub w Warszawie (Jawczyce, ul. Poznańska 54).

pixel